Tuvalet Tıkandı • Su Tesisatçısı, Su Kaçağı, Su Kaçağı Tespiti, Tıkanıklık Açma
Tuvalet Tıkandı

Tuvalet Tıkandı

Tuvalet Tıkandı

İnsanların temel gereksinimleri vardır. Tuvaletler de bu temel gereksinimler konusunda insanlar için olmazsa olmazlardan biridir. Tuvaletlerin çok hijyenik olması gerekir. İki çeşit tuvalet vardır. Bunlardan bir tanesi alaturka, bir tanesi ise alafrangadır. Her ikisinde de tıkanıklık gibi problemler oluşmaktadır. Bunun nedeni ise kişilerin tuvalet kâğıdı gibi nesneleri tuvaletlere atmasıdır. Hâlbuki bunun için çöp kutuları vardır. Bazen ise bu problemler tesisattaki hatlardan dolayı oluşur. Örneğin kanalizasyon borusundaki bir patlak, tuvaletler için bir diğer önemli nedendir. Öncelikle tuvalet tıkandı diye kesin bir kanıya varırsanız yapmanız gereken bir tesisatçı ile görüşmektir. Çünkü tesisatçılar bunun nedenini kolay bir şekilde analiz eder ve size doğru bir yol çizer. Yapılan işlemlere göre ücret belirlenir.

Tuvalet tıkandı diye düşünülen yerler sadece evler değildir. Her türlü ortamda tuvaletler mevcuttur. Özellikle alışveriş merkezleri gibi birçok tuvaleti barındıran mekânlarda, bu olay çok daha can sıkıcı bir hale dönüşmektedir. Çünkü çevrede farklı mağazalar vardır ve bu ortamlarda birçok kişi vardır. Tuvalet tıkandı ise eğer, bu kişiler fazlasıyla rahatsız olabilir. Tesisatçılar işte tam da bu noktada büyük fayda sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile artık bu tarz sorunlar kolayca çözülebilmektedir.

Böyle olayların yaşanmaması için kişilere sorumluluk düşmektedir. Yapılması gereken tuvaletleri tıkayıcı maddeler ile doldurmamaktır. Aynı zamanda eğer tuvalet tıkandı kanısına varıldıysa, kişilerin buna kendilerinin bir çözüm bulması hata olur. Çünkü tamir edilmeye çalışan yer sağlık açısından mikropların fazlaca bulunduğu bir mekândır. Yanlış bir hamlede pis sular ile beraber mikroplar etrafa saçılabilir. Böylece hem tamir edilmemiş olur, hem de sağlık için sorunlar meydana gelir.

Tuvaletler Tıkandığında Hangi Yol İzlenmelidir?

Tuvalet tıkandı diye düşünüyorsanız öncelikle bir tesisatçıyı aramalısınız. Onlar size telefonda çeşitli sorular soracaklardır. Durumu az çok anlayacaklar ve gerekli aletler ile evine geleceklerdir. Bu aletlerin bir tanesi giderdeki problemi tespit etmek ile görevlidir. Hiçbir yeri kırmadan, kameralı bir sistem ile gider araştırılır ve sorun tespit edilir. Daha sonra diğer aletler devreye girer. Giderin nasıl bir madde ile tıkalı olduğu da önemlidir. Bazı maddeler eğer eriyecek, kırılacak ya da parçalanacak gibiyse, bazı aletler ile kolayca yok edilebilir. Ancak bazen inşaat sırasında çimento gibi yapıların gider borularında olduğu görülür. Bunlar kırılması ve yok edilmesi zor olan nesnelerdir. Bu nedenle oradan çıkartıcı farklı bir alet ile gider açılır.

Siz tuvalet tıkandı dedikten sonra, tesisatçınızın yapmış olduğu işi denetletmek hakkına sahipsiniz. Zaten bilinçli bir tesisatçı çözmüş olduğu sorunu deneyerek tekrar oluşup oluşmayacağı hakkında kişilere bilgiler verecektir. Eğer sorunun kökten çözüldüğü kanısına varılırsa, tuvaletiniz artık dayanıklı ve sorunsuz demektir.

Fiyat konusunda da tuvaleti açmak için yapılan uygulamalara ve kullanılan aletlere bakılmalıdır. Eğer gider borusuna açılması güç bir nesne kaçtıysa, tesisatçı bu sorun için çok daha fazla çaba sarf etmek zorunda kalacaktır. Her sektörde olduğu gibi bu sektörde de iş arttıkça fiyat da artmaktadır. Ancak bu duruma kendiniz çözüm bulmaya çalıştığınızda ileride tekrar aynı sorun çıkacağı için, çözümünüzü birkaç sefer uygulamak zorunda kalacaksınız. Bu da fiyat olarak sizi sarsacak bir ücret olacaktır. Ancak bir tesisatçıya tuvalet tıkandı diyip, müdahale etmesini isterseniz bunu bir seferde çözecektir ve aynı sorun tekrar olmayacaktır. Yani fiyatı bir kere vererek, sorununuzu çözeceksiniz. Siz de sürekli tuvaletiniz ile ilgili sıkıntı yaşamak istemiyorsanız, yılların vermiş olduğu deneyim ile usta tesisatçılardan faydalanın.

 
Su Kaçağı Su Kaçağı