Su Kaçağı
Su Kaçağı

Su Kaçağı

Su Kaçağı

Su Kaçağı Tespiti Yöntemleri

Evlerde ve iş yerlerinde meydana gelen su kaçakları kimi zaman ciddi sıkıntılar yaşamanıza neden olabilir. Zira kimi zaman su kaçan duvarınız ya komşunuzun evini su basmasına ya da kendi evinizin su altında kalmasına neden olur. Bu su kaçakları borularda meydana gelen kırık ve çatlaklardan kaynaklanıyor olabileceği gibi boruların ek yerlerinde meydana gelen kaymalardan da oluşabilmektedir. Bu kaçaklar ise Su kaçağı tespiti yöntemi ile tespit edilmektedir. Bu yöntemler sayesinde de se kaçaklarının önüne geçilmektedir.

Eskiden Su kaçağı tespiti yapılırken duvarlar, fayanslar ve mermerler kırılır ve boruların bulunduğu noktalara kadarda kırma işlemi yapılırdı. Kırma işlemine başlanmadan önce ilk olarak duvar dikkatli bir şekilde incelenmekte ve daha sonrasında ise suyun sızdığı bölge tespit edilerek bu bölge kırılmaya başlanırdı. Eğer şanslıysanız bir iki kırma işleminden sonra hasarlı olan boru bulunabiliyordu. Ancak kimi zamansa hasarlı boruyu bulmak için duvarı boydan boya kırmak gerekiyordu. Bu da ortaya kötü bir görüntünün çıkmasına neden oluyordu. Ne var ki artık bu gibi bir sorunla karşı karşıya kalmıyorsunuz. Çünkü modern yöntemler ve teknolojik cihazlar sayesinde artık kırık ve çatlak boruları bulmak çok kolay!

Teknolojik ve modern aletler ile Su kaçağı tespiti için ilk olarak su sızdıran duvar göz yardımı ile izlenir. Daha sonra se suyun sızabileceğinin tahmin edildiği noktalar su sesine oldukça duyarlı olan cihazlar yardımı ile taranır. Bu tarama sonrasında suyun sızdığı yerler noktasal olarak tespit edilir. Daha sonrasında açılan delik yardımı ile borunun hasarlı olan noktasına ulaşılır ve burası onarılır. Bu sayede de evlerde ve iş yerlerinde meydana gelen su sızıntıları tamamen ortadan kaldırılır.

Su Kaçağı

Su Kaçağı Tespiti İçin Ne Gibi Cihazlar Kullanılır?

Öncelikle bilinmesi gereken çok önemli bir şey var. Su kaçağı tespiti kesinlikle uzmanlara yaptırılmalıdır. Çünkü bu alanda deneyimli olmayan kişiler duvardaki boruların su sızdıran yerini bulmak için duvara çok fazla hasar verebilirler. Bu da yapının sağlamlığını azaltacaktır. Ayrıca görsel açıdan da hoş olmayan bir durum ortaya çıkacaktır. İşte bu nedenle her zaman alanında uzman kişilerle çalışmayı tercih etmelisiniz.

Profesyonel tesisatçılar Su kaçağı tespiti yaparken modern ve teknolojik cihazlar kullanmaktadır. Su kaçağı bulan robotlar olarak adlandırılan bu cihazlar sayesinde yapıya zarar verilmeden sadece su sesi dinlenerek suyun borudan sızdığı noktalar belirlenir. Daha sonrasında ise bu noktaya yapının bütününe zarar vermeden delik açılır ve bu delik sayesinde boruya ulaşılır. Daha sonrasında ise borunun hasarlı olan noktası onarılır ve aynı bölgeden tekrar su sızdırma sorunu yaşanmaz.

Günümüzde teknoloji geliştiği için Su kaçağı tespiti robotları ile birçok farklı sistemde meydana gelen su kaçakları kolay bir şekilde bulunabiliyor. Altyapı sistemleri, hamam ve kaplıcalardaki su kaçakları, kalorifer sistemleri ve peteklerdeki su kaçakları ve daha onlarda su kaçağını bu cihaz ile bulmak mümkün! Bu sayede evlerde ve iş yerlerinde meydana gelen su kaçakları sorunsuz bir şekilde çözülmektedir.

Eskiden Su kaçağı tespiti yapmak oldukça maliyetli olabiliyordu. Ancak günümüzde ise artık çok daha uygun fiyata bu sorundan kurtulmanız mümkün. Duvarınızda onlarca delik ve kırık oluşmadığı için görsel açıdan da herhangi bir problem çıkmıyor. Eğer sizde su kaçaklarından şikâyetçiyseniz ve bu sorunları kalıcı olarak çözmek istiyorsanız uzman bir ekip ile iletişime geçmelisiniz. Bu sayede su kaçağı sorunu tamamen ortadan kalkacak ve aynı yerden tekrar bu sorun ile karşılaşmayacaksınız.

 
Su Kaçağı Su Kaçağı